Serkan DOĞRUL İle Röportaj! (Bilişim Teknolojileri Öğretmeni)

Boteloji.com | BÖTE Portalı

Serkan DOĞRUL İle Röportaj! (Bilişim Teknolojileri Öğretmeni)

Mayıs 27, 2018 botemezun_roportaj 0

Mesleğe nasıl başladınız?

Marmara Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimiokuduktan sonra 2004 yılında göreve başladım. 1999 Kocaeli Teknik Lisesi Bilgisayar Bölümü mezunuyum Lisede okurken o zamanlar hükümet bir karar aldı hedef imam hatip liselerimiydi yoksa tüm meslek liselerimiydi mi artık bilmiyorum, Üniversite sınavlarında kendi okuduğumuz bölüm dışında tercih yaparsak aldığımız ek puan minimum düzeyde oluyordu. ÖSS’( o zamanlar tek sınav vardı ) de full çeksem bile başka bölümü kazanamıyordum Ben de mecburiyetten Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölümünü tercih etmek zorunda kaldım (biraz da bilinçsizlikten), yani o zamanın şartları bunu gerektirdiği için bu bölümü okudum. Kendi bölümünün dışında bir bölüm seçtiğinde ek puan diye bir şey olmuyordu mühendislik mi var kafanda, soruların tamamını yapsan bile olmuyordu. Elimde başka seçeneğim yoktu yani bir bakıma mecburiyetten öğretmen oldum.

Daha önce farklı meslek yaptınız mı?

Farklı bir işte çalışmadım ama aslen Kandıralıyım. Öğretmenliğe başlayana kadar da ailemle birlikte köyde yaşadım. Köy yaşantısını az çok bilirsiniz işte hayvancılık vardır tarla işleri vardır o tür işler de çalıştım. Üniversiteyi okurken bile köyden gidiş geliş yaptım. Sadece teknik lisedeyken iş yeri stajımız vardı Petkim ve Seka İşletmelerinde ( o zamanlar kapanmamıştı daha) staj yaptım üniversitede de sizin gibi iki farklı okulda staj yaptım onun haricinde çalışmadım.

Şu an yaptığınız meslek için B.Ö.T.E bölümünde aldığınız eğitim yeterli oldu mu? Ne gibi eksiklikler hissediyorsunuz?

Kesinlikle değil. Marmara Üniversitesi mezunuyum, günümüz şartlarında aldığınız eğitimin içeriği ve niteliği ne durumda siz daha iyi bilirsiniz ama yine de kapsamlı olarak baktığımda yeterli düzeyde olduğunu düşünmüyorum, mezun olduktan sonra öğretmenlik yapmayı düşünüyorsanız öğretmenliği gerçek anlamda staj gördüğünüz okullarda pekiştirip göreve başladığınızda öğrenebilirsiniz yani okulda çalışarak yaşayarak öğrenebilirsiniz. Benim mesleğimin ilk yılları biraz zor geçti ilk olarak 2004 yılında Gölcük İhsaniye Ticaret Meslek Lisesinde göreve başladım. Hiç unutmuyorum 10 Eylül 2004 okula ilk gidişim, kurul toplantısı gibi bir şey yapıyorlar ders programlarını yapmaya başlamışlar, takım elbiseli toy bir delikanlı biraz heyecanlı biraz ürkek…Tanıştık göreve resmi olarak başladım bana verdikleri dersler mikro işlemciler, üniversitede mikro işlemci dersi görmedim ki ben , öncesinde dersi çalışıyordum kitaptan, internetten araştırıyordum o şekilde çocuklara anlatıyordum. Donanım konuları vardı üniversitede sadece kasanın içine bakıyorduk bu işlemci, bu ram, bu hard disk gibi. Anlatmam gereken konularda anakartın üzerindeki kuzey köprüsü güney köprüsü, upgrade, pin, elektronik devre elemanları vs… Meslek lisesinde işte çok ayrıntılı konular vardı ilk bir sene çok zor geçmişti alışana kadar, hem bilgi anlamında hem ben 2004’te 23 yaşındayım ve benim 87’li öğrencilerim vardı. Benden 6 yaş küçük gençlere ders anlatıyordum. Öğretmenlik mesleğinde yaşayınca göreceksiniz tecrübe çok önemli. Sadece akademik bilgi anlamında değil. Bunun yanında iletişim çok önemli hem öğretmenler arası hem öğrencilerle hem velilerle kurma vb..Şimdi staja geliyorsun az çok bir şeyleri görüyorsun, ediyorsun ama sorumluluk tamamen size geçtiği anda çocukların ne tepki vereceğini bilmiyorsun ona müdahale etmen lazım, ağlayanlar oluyor, sızlayanlar oluyor, küfür edenler oluyor, kavga edenler oluyor, morali bozuk olanlar oluyor bir sürü durum var yani pişmen için tecrübe kazanman için zamana ihtiyacın oluyor o yüzden  ilk yıllar biraz zor geçiyor ama sonra alışıyorsun tabi.

Öğrenciyken yaptığınız projelerin iş hayatınıza nasıl bir katkısı oldu?

Üniversitedeyken  (15 yılmuş neredeyse mezun olalı )  hatırlamıyorum kapsamlı bir proje yaptığımızı. Sunumlarımız olurdu visual basic ve C programlama dillerinde, paket programlarda hazırladığımız ödevlerimiz çalışmalarımız olurdu ama proje gibi proje yaptık desem yalan olur. Şu da var herkesin öğrencilik yılları farklıdır kiminin ki zordur kiminin ki kolaydır. Ben mesela bir günde 7 saat yol çekiyordum Kandıra’dan üniversitenin Göztepe Kampüsü’ne gidişim üç buçuk saat sürüyordu. Ertesi sabah git gel çok devamsızlık yaptım. Hocalar sağ olsun Allah razı olsun yani çoğu idare etti devamsızlık konusunu idare etmeyen hocalar da vardı onların derslerine mecburen bir şekilde girmeye çalışıyordum. Sınavları geçme ve okulu zamanında bitirmekten başka bir amacım yoktu ve şükür ki son iki sene bütünlemeye bile kalmadan sınavlarımı verip okulumu bitirdim. O yüzden benim üniversite yıllarım çok güzel geçmedi, herkes anlatır benim üniversite yıllarım çok güzel geçti, şunu yaptım, bunu yaptım, onu yaptım ama benim öyle çok fazla anım yok. Biz ne yapıyorduk lise arkadaşlarım vardı mesela benim lise yıllarım çok güzel geçti, onlar burada Köseköy de Bilgisayar programcılığı okuyordu. Yarımcada Körfezde bir arkadaşımızın evi vardı annesi babası Almanyadaydı biz gidiyorduk orada kalıyorduk.

Genel olarak baktığınızda B.Ö.T.E mezunlarının ne gibi avantaj veya dezavantajlara sahip olduğunu düşünüyorsunuz?

Aradan 15 sene geçti siz daha avantajlısınız gibime geliyor şu anda çocuklar daha fazla ilgili, daha fazla bilgisayara ulaşabiliyorlar, oyun tabanlı eğitim çok fazla,örneğin şimdi Scratch programında uygulamalar yapıyorsunuz mBlock var, arduino var code.org var  muhtemelen uygulayacaksınız göreve başlarsanız bunların eğitimini alıyorsunuz çok güzel şimdi bir de teknik eğitimdeki bilgisayar öğretmenliklerinin der içerikleri biraz daha ağır  diye biliyorum meslek lisesine yönelik hazırlandıkları için, ama siz hem bilgisayarı eğitimi alıyorsunuz  hem de öğretim teknolojilerinin bilgisayar ortamına yansımalarını Diğer derslerde bilgisayarın kullanımı hakkında da bilginiz oluyor.Bu vasıflar sayesinde özel kurumlarda da rahatlıkla iş bulabilirsiniz. Öğretmenlik atama kısmına bakınca bir dezavantajı var meslek liselerine atanamıyorsunuz. Ama Teknik Eğitim mezunları tüm okul türlerine atanabiliyor.

Siz B.Ö.T.E bölümünde ki öğrencilere neler önerirsiniz?

Bana sorarsanız eğer mecbur değilseniz bu bölümü seçmeye devlete atama beklentiniz varsa çok kez düşünün derim açılan kadro sayısı belli KPSS atama puanları belli. Bizim meslek lisesinde rehber öğretmen kavramı yoktu ben Teknik Eğitim ile BÖTE arasındaki farkı bilmiyordum dershanedeki öğretmenimiz de sağ olsun bunu söylemedi bu farkı ( ben de sormadım tabi) .Bakın sırf bana dershanenin reklamını yaptırmak için 1. tercihe Marmara BÖTE yazdırıldı süslü cümlelerle. Ben Kocaeli Teknik Eğitimi de kazanıyordum. Kocaeliyi kazansaydım ne olurdu nasıl bir süreç beni beklerdi bilemiyorum ama şu kesindi ki Öğretmenlikte göreve  meslek lisesinde başlardım orada devam edebilirdim şu anda ben meslek lisesinde çalışamıyorum meslek liseleri BÖTE ye  kapalı, meslek lisesinde çalışmak demek hem maddi anlamda daha fazla kazanç demek hem gerçekten eğitimini aldığı işte sürekli iç içe olmak demek.

2009 yılından beri yaklaşık 9 senedir sürekli ortaokullarda görev yapıyorum ve kendi adıma bazen köreldiğimi
düşünüyorum. İlk zamanlarda o zamanlar Visual Basic, C, C++, bunlar çok revaçtaydı ve programlamayı programlama dillerini çok seviyordum. Mezun olduğumda programcılık ile alakalı kendimi çok iyi görüyordum yapabilirim diyordum ama sonrasında zorunlu hizmet dolayısıyla tayin isteyip ortaokulda çalışmaya başladıktan sonrayavaş yavaş köreldiğimi hissediyorum. Yaptığımız şey basit donanım,office programları, internet, mail işlemleri araştırma yapma gibi temel bilişim teknolojileri yeterlilikleri bunun yanında yaş grubu 5 ve 6.sınıf çocukları olduğu için sürekli aynı şeyleri söylüyorsun çocuklara, yapma kızım, otur oğlum, kendini kontrol et , sakin olvs… Biraz idealistliğin ortadan kalkıyor. BÖTE’yi iyi etüt ederek tercih etmeleri lazım lise öğrencilerinin çünkü meslek lisesine kesinlikle atanamayacak Ayrıca BÖTE’yi tercih eden biri ortaokulda göreve başlayacağı için gerçekten çocukları sevmesi lazım, çocuklarla iyi iletişim kurması lazım artı kendini düzgün ifade etmesi lazım. Bu çok önemli, Çocuklarla iyi bir diyalog kurması lazım, yetişkinle bazen o diyaloğu rahat kurabiliyorsun, karşına geçip oturuyorsun sohbet ediyorsun en kötüsüyle bile, bizim çok güzel bir diyaloğumuz vardı ticaret lisesinde ki çocuklarla içerisinde serseri diye tabir edebileceğimiz çocuklar vardı, devamsızlık yapanlarda vardı ama iyi bir iletişim kurduğumuz için benim karşımda önlerini iliklerlerdi çocuklar mesela. Ama 5.sınıf çocuğuyla bazen diyalog kuramıyorsun. Çünkü gerçekten çocuk, özellikle geçen yıllarda 60 aylıkken bile çocukları ilkokul 1’e başlattılar dahası  onlarla bazen gerçekten bakıyorum ne yapmaya çalıştıklarını anlamıyorum bebek gibi davranıyorlar sadece ben bunu söylemiyorum bütün arkadaşlarım söylüyorlar. Yani çocuklarla diyalogları iyi olması lazım. Oyun konusunda şu anda yetenekli ve ilgili olmaları gerekiyor. Son zamanlarda Milli Eğitimde şöyle bir durum var ki örneğin İngilizce Öğretmenleri bir eğitime gitmişler artık demişler ki bundan sonraki müfredatlarınız oyun müfredatı olacak çocuklara oyunla öğreteceksiniz İngilizceyi. Bizim müfredatlara bakıyorsun 5.sınıftan itibaren oyun tabanlı bir öğretim planı var Scratch ve Kodu Game mesela. Bunlardan hoşlanmaları gerekiyor bunları sevmeleri gerekiyor.

Ayrıca bizim bölümde sürekli akademik olarak yeniliklere açık olmanız gerekiyor. Matematiğin içeri binlerce yıldır aynı Türkçe keza yine aynı Tarih yine aynı. Bilişim Teknolojilerine baktığımızda ise birkaç yıl önceki işletim sistemi belki artık yeterli olmuyor programlama dilleri sürekli değişiyor web tasarım olsun donanım olsun ve bir sürü diğer konu sürekli yenileniyor ve bizim de kendimizi bu yeniliklere göre geliştirmemiz günceli yakalamamız gerekiyor. Diğer branşlara göre biraz daha zor yani işimiz. Ve bizden daha hızlı bilgisayarla ilgili gelişmeleri kapmaya meyilli bir öğrenci topluluğuna hakim olabilmek için “BİLMEK” ten başka çaremiz yok.

Tüm meslektaşlarıma ve yolun başındaki genç filizlere hayatlarında başarılar diliyorum. Sevgi ve sayılarımla…

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir